Przejdź do treści

Maciej Niesiołowski

Orkiestra symf. > dyrygenci


Maciej Niesiołowski
 
ukończył Średnią Szkołę Muzyczną w Bytomiu. W Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie studiował wiolonczelę (u Arnolda Rezlera) i dyrygenturę (u Bohdana Wodiczki). Jest także absolwentem warszawskiej Szkoły Główniej Handlowej, dawniej Szkoły Głównej Planowania i Statystyki (Studium Obrotu Dziełami Sztuki Profesjonalnej na Wydziale Handlu Zagranicznego).
Po uzyskaniu dyplomu magistra sztuki w warszawskiej  Państwowej  Wyższej Szkoły Muzycznej pracował jako wiolonczelista w orkiestrze Filharmonii Narodowej, grał w zespole kameralnym "Con moto ma cantabile" i w Kwartecie Wilanowskim. Jest także absolwentem Wydziału Dyrygentury w klasie prof. Bohdana Wodiczko.
Brał udział w kursach mistrzowskich w Bartok-Seminarium w Budapeszcie jako wiolonczelista i w Accademia Chigiana w Sienie jako dyrygent.
W 1974 roku rozpoczął pracę na stanowisku dyrygenta Warszawskiej Opery Kameralnej
. Dyrygował 10 lat w Teatrze Wielkim w Warszawie, 12 lat kierował warszawską orkiestrą Akademii Muzycznej, krótko był dyrektorem artystycznym Teatru Muzycznego w Łodzi. Koncertuje w kraju i za granicą.
Ma w swoim dorobku nagrania płytowe, radiowe i telewizyjne. W Telewizji Polskiej prowadził stałą audycję muzyczną pt. "Z batutą i humorem", co przyczyniło się do jego ogromnej popularności.
Jest laureatem Nagrody Radiokomitetu w 1989 roku.
Zdobył także prestiżową Nagrodę Publiczności Wiktor (1990).

aktualizacja 16 kwietnia 2021
Wróć do spisu treści