Przejdź do treści

Tadeusz Wojciechowski

Orkiestra symf. > dyrygenci


Tadeusz Wojciechowski

Wiolonczelista, kameralista i dyrygent, jeden z czołowych polskich kapelmistrzów średniego pokolenia. Od najmłodszych lat współpracował, jako członek chóru, z Teatrem Narodowym w Warszawie, kierowanym wówczas przez wybitnego reżysera Kazimierza Dejmka. Ukończył Akademię Muzyczną w Warszawie, uzyskując dwa dyplomy: w klasie wiolonczeli (1976) u Andrzeja Orkisza i dyrygentury (1979) u Stanisława Wisłockiego. Grę na wiolonczeli doskonalił w paryskim Narodowym Konserwatorium (1973-1974) w mistrzowskiej klasie Bernarda Michelina. W tym okresie współpracował z takimi zespołami, jak Orchestre de Versaille, Les Musiciens de Paris, Orchestre des Pasdeloup, Orchestre de Colonne i Orchestre de Conservatoire. W latach 1976-1977 Tadeusz Wojciechowski był koncertmistrzem Polskiej Orkiestry Kameralnej (obecnie Sinfonia Varsovia), kierowanej przez Jerzego Maksymiuka, z którą odbył kilka tournée m.in. po Włoszech, Niemczech i Wielkiej Brytanii, dokonując nagrań dla firmy fonograficznej EMI. Równocześnie od 1976 rozpoczął współpracę jako dyrygent z Teatrem Wielkim w Warszawie (do 1983). W 1982 został zaproszony do Królewskiej Duńskiej Opery w Kopenhadze, gdzie w latach 1983-1996 był głównym dyrygentem tego zespołu i utrzymuje z nim współpracę do dzisiaj. W tym okresie występował w tak prestiżowych teatrach operowych świata, jak: Metropolitan Opera w Nowym Jorku, Teatro La Fenice w Wenecji, Teatro Carlo Felice w Genui, Królewska Opera w Sztokholmie i Królewska Opera w Oslo.

Tadeusz Wojciechowski jest laureatem wielu nagród: jako wiolonczelista - II nagroda w Ogólnopolskim Konkursie im. Danczowskiego w Poznaniu (1974), jako kameralista - III nagroda w Międzynarodowym Konkursie Muzyki Współczesnej "Gaudeamus" w Rotterdamie (1973), jako dyrygent - II nagroda w Międzynarodowym Konkursie w Besançon (Francja, 1979) i III nagroda oraz nagroda ministra kultury i sztuki w Międzynarodowym Konkursie im. Fitelberga w Katowicach (1979). W 1994 został dyrektorem Orkiestry i Chóru Polskiego Radia w Krakowie i pełnił tę funkcję do rozwiązania zespołu. Wkrótce został zaproszony przez Ministra Kultury do objęcia dyrekcji Teatru Wielkiego-Opery Narodowej w Warszawie. Funkcję tę pełnił do 1996. W latach 1998 - 2004 był dyrektorem artystycznym Muzycznego Festiwalu w Łańcucie i Filharmonii im. Artura Malawskiego w Rzeszowie.
W 2002 został szefem dyrygentem Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Pomorskiej. W latach 2005–2008 pełnił funkcję dyrektora artystycznego Filharmonii Łódzkiej im. A. Rubinsteina. Występował w wielu krajach: Niemczech, Francji, Wielkiej Brytanii, Luksemburgu, Belgii, Danii, Norwegii, Szwecji, Słowenii, we Włoszech, w Turcji, USA, Meksyku, Kolumbii i Japonii. W Polsce współpracuje niemal ze wszystkimi orkiestrami symfonicznymi. Tadeusz Wojciechowski jest pierwszym gościnnym dyrygentem Narodowej Opery Łotewskiej w Rydze. Stale współpracuje z Teatrem Operowym w Monachium. W 2009 został dyrektorem artystycznym Polskiej Orkiestry Sinfonia Iuventus, a w 2012 otrzymał nominację na dyrektora naczelnego tej orkiestry. Dokonał wielu nagrań dla Polskiego Radia i Radia Duńskiego. Ma w repertuarze ponad 40 dzieł operowych oraz większość światowego repertuaru symfonicznego. W 2007 Tadeusz Wojciechowski został uhonorowany Srebrnym Medalem „Zasłużony Kulturze – Gloria Artis”, przyznawanym przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

aktualizacja 16 kwietnia 2021
Wróć do spisu treści