Piotr Kostrzewa - Sekcja Instrumentów Dętych i Perkusji

Przejdź do treści

Piotr Kostrzewa

pedagodzy > perkusja

Szymanowski Young Power Band /  Szymanowski BigBand   /  klasa perkusji


W 1985r. ukończył Liceum Muzyczne im. K. Szymanowskiego w Warszawie w klasie perkusji prof. Henryka Mikołajczyka. W tym samym roku rozpoczął studia w Akademii Muzycznej im. F. Chopina w Warszawie na Wydziale Instrumentów Orkiestrowych gdzie kontynuował naukę gry na perkusji u prof. Edwarda Iwickiego i wykł. Henryka Mikołajczyka. Dyplom uzyskał w roku 1989.

Działalność artystyczną rozpoczął już w czasie studiów. W latach 1989-91 współpracował z orkiestrą Teatru Wielkiego biorąc udział w wielu produkcjach operowych oraz tournee zagranicznych. Równocześnie wielokrotnie zapraszany był do współpracyz orkiestrami Filharmonii Narodowej i Polskiego Radia. Był kotlistą i inspektorem orkiestry „Camerata Akademia” działającej przy AMFC od roku 1990. Jako muzyk-kameralista występował na festiwalach „Warszawska Jesień” i „Forum Młodych Kompozytorów” oraz w formacjach perkusyjnych m.in.: Warszawskiej Grupie Perkusyjnej i Young Percussion Studio.
Ważne miejsce w jego drodze artystycznej stanowiła praca w teatrach dramatycznych. W Latach 1985-93 był współpracownikiem teatrów: Dramatycznego, Studio, Ateneum, Współczesnego, Rampa, Prezentacje, Małego, Komedia. Brał udział w wielu spektaklach z czołówką polskich aktorów. Praca ta pozwoliła mu na zdobycie doświadczenia w innym gatunku sztuki, co mógł wykorzystać jako muzyk orkiestrowy.
Oprócz muzyki symfonicznej i kameralnej grał również jazz i muzykę rozrywkową i uczestniczył w wielu tournee, koncertach i sesjach nagraniowych czołówki polskich wykonawców tych gatunków muzyki.
W 1993r. dyrektor Franciszek Wybrańczyk zaproponował stałą współpracę z orkiestrą Sinfonia Varsovia. Od tego czasu jest etatowym kotlistą i perkusistą tego zespołu. Przez lata swojej pracy zagrał ponad 1000 koncertów w kraju i za granicą, wykonując niezwykle bogaty repertuar symfoniczny i kameralny. Występował w najbardziej znanych salach świata: Carnegie Hall, Theatre de Champs-Elysees, Barbician Center, Teatro Colon, Sidney Opera, Suntory Hall.
W jego dorobku znajduje się ok. 60 płyt nagranych z orkiestrą Sinfonią Varsovią dla światowych wytwórni fonograficznych /m.in. komplet symfonii Beethovena i Schuberta, uwertury Rossiniego i Mozarta pod dyrekcją Lorda Yehudi Menuhina/. Dzięki pracy w Sinfonii Varsovii miał okazję współpracować z wielkimi dyrygentami i solistami jak: Yehudi Menuhin, Witold Lutosławski, Jacek Kaspszyk, Jan Krenz, Jerzy Maksymiuk, Grzegorz Nowak, Krzysztof Penderecki, Jean Pierre Rampal, Mścisław Rostropowicz, Jerzy Semkow, Martha Argerich, Jamesem Galway, Nigel Kennedy, Anne-Sophie Mutter, Nelson Freire, Shlomo Mintz.
W 2000 współtworzył Fundację Sinfonia Varsovia a od roku 2003 jest wiceprezesem tej fundacji, zajmującej się m.in. promocją orkiestry i organizacją jej koncertów.
W 2004r. rozpoczął ponownie pracę pedagogiczną. Obecnie jest pedagogiem Zespołu Szkół Muzycznych nr. 4 im. K. Szymanowskiego i Akademii Muzycznej im. F.Chopina


Wróć do spisu treści